Android’in Misafir modu nasıl kullanılır?

  Android, Blog

Yeni bir telefon aldıysanız, arkadaşlarınız onu merak edip, yeniliklerini kontrol etmek isteyebilirler. Arkadaşlarınıza güveniyor olabilirsiniz, ancak parmaklarının yanlışlıkla nereye dokunacağını, hangi fotoğraflarınızı veya mesajlarınızı göreceklerini bilemezsiniz. Android’de bu sorunu çözmeye yönelik bir işlev bulunuyor.

android-misafir-modu

Android’in Misafir (Guest) modunu etkinleştirdiğinizde verileriniz, telefonunuzu kullanan kişi için erişilmez hale geliyor. Stok Android’de bu modu etkinleştirmek için iki parmağınızı en yukarıdan aşağıya doğru sürükleyin ve sağ üstteki kullanıcı simgesine dokunun. Şimdi Misafir ekle simgesine dokunun. Bunu yaptığınızda uygulamalar, hesabınıza bağlı olarak çalışmayacak. Yani Google Photos, Gmail ve Chrome gibi uygulamalarınız güvende olacak.

Misafir modunu kapatmak için kullanıcı simgesine dokunun ve Misafiri kaldır’ı seçin. Şimdi parmak izinizi, giriş kodunuzu veya kullandığınız diğer kilit açma yöntemini kullanarak asıl hesabınıza dönüş yapabilirsiniz.

Misafir modunu etkinleştirmek için izleyeceğiniz yol, kullandığınız cihaza göre değişebilir. Örneğin Galaxy S7’de Ayarlar’dan açabileceğiniz bir Özel mod bulunuyor. Telefonunuz stok arayüzü kullanmıyorsa, Ayarlar menüsünü araştırın. İsmi farklı da olsa bir tür Misafir modu işlevini muhtemelen bulacaksınız.

kaynak:chip.com.tr

LEAVE A COMMENT