Google Chrome PDF Görüntüleyici Nasıl Kapatılır?

  Teknik Destek

Google Chrome ile beraber yerleşik PDF görüntüleme aracı etkin olarak geliyor. Mozilla Firefox tarayıcısında da vardı ama son sürümle beraber onlarda etkin olarak bu desteği sunmaya başladı. Google Chrome’daki PDF görüntüleyici yazılımla PDF’i kaydedebilir, yazdırabilir veya PDF içinde metin aramaları yapabilirsiniz.

Fakat bu araç yerine Adobe veya Foxit firmalarının PDF programlarını kullanmak istemeniz mümkün. Bu durumda tarayıcıdaki yerleşik PDF görüntüleyici aracı devre dışı bırakmamız gerekiyor. Şimdi Google Chrome PDF görüntüleyici nasıl kapatılır sorusuna cevap arayalım.

Google Chrome PDF Görüntüleyici

PDF Görüntüleyici bir eklenti olduğu için, Google Chrome’da yüklü olan eklentilere ulaşmalıyız. Adres satırına “chrome://plugins/” yazmanız yeterli. Karşınızda o zamana kadar aktif olan tüm eklentiler çıkacak. Bu sayfada Chrome PDF Viewer’ı bulun.

google-chrome-pdf-viewer

google Chrome PDF Görüntüleyici

Devre dışı bırak” alanına tıkladığınızda Chrome PDF Viewer devre dışı kalacak. Bundan sonra herhangi bir PDF görüntülemek istediğinizde, ilgili PDF Google Chrome içinde açılmak yerine direkt diskinize inmeye başlayacaktır. Bir diğer alternatif olarak farklı PDF görüntüleme araçlarını da kullanabilirsiniz tabii. Adobe Reader ve Foxit Reader bu alanlarda ilk 2 sıraya oynayan programlar olarak bilinirler.

LEAVE A COMMENT